Nastupovanie do automobilu

Pre mnohých, ktorí prepravujú hendikepovanú osobu autom, je určite problémom túto osobu usadiť do auta. Tento problém jednoducho vyrieši „presadacie zariadenie“.

Pre osoby sediace na invalidnom vozíku alebo pre ľudí, ktorí majú v rodine osobu na invalidnom vozíku, je kľúčovou otázkou preprava tejto osoby. Návštevy u lekára, vybavovanie na úrade, návštevy rôznych združení alebo aj vybavovanie každodenných potrieb, ako napríklad nákupy alebo cesty do práce – to všetko vyvoláva otázku, ako efektívne a bez námahy prepravovať hendikepované osoby. Jedným z najčastejších riešení je montáž presadacieho zariadenia typu MEPZ.

lahke nastupovanie pre ztp
Ľahké nastupovenie do automobilu s presadacím zariadením

Väčšina súkromných majiteľov automobilov vlastní 4- alebo 5-dverový osobný automobil, ktorý je zároveň rodinným automobilom. Tým sa zužuje rozsah úprav na niekoľko možných. Testujeme tu presadacie zariadenie, ktoré umožní postihnutej osobe jednoduchý presun z invalidného vozíka do automobilu a naspäť. Presadacie zariadenie je rozoberateľné a tak v aute zostane len konzola na uchytenie presadacieho žeriavika, ktorá je pod palubnou doskou. Konzola nezaberá veľa miesta a neprekáža nastupovaniu zdravých pasažierov.

Postup
Prepravovaná osoba má na sebe vak, ktorý je podobný vaku na stropné zdviháky. Vak sa zavesí na rameno žeriavika, ktorý pasažiera za pomoci elektromotora zdvihne. Cestujúci môže byť potom presunutý do auta.

Obsluha
Presadacie zariadenie je koncipované tak, že aktívni vozičkári ho môžu obsluhovať aj sami. Pre tých, ktorí obsluhu nezvládnu sami, môže po zaškolení používať toto zariadenie sprievodná osoba. Sprievodnou osobou môže byť krehká slečna, ktorá dokáže presadiť osobu vážiacu aj 100 kg. Zariadenie šetrí námahu a bolesti chrbta obsluhe pri častom presúvaní osoby do automobilu.

Bezpečnosť
Zariadenie je pripojené priamo na batériu automobilu, pričom spĺňa najnovšie predpisy EHK, ktoré sa zaoberajú napríklad rušením ostatných systémov v aute. Presadacie zariadenie sa ovláda pomocou ručnej ovládačky, ktorá je na špirálovom kábli a dá sa v prípade potreby jednoducho odňať.

Zariadenie sa predáva v dvoch variantoch – EZZ 100 s nosnosťou do 100 kg a EZZ 150 s nosnosťou do 150 kg.

Montáž
Montáž sa vykonáva v našej dielni v Bratislave. Na želanie zákazníka je možné zabezpečiť prevoz automobilu na
úpravu a späť. Obvyklá doba úpravy je tri pracovné dni. Keď budete chcieť automobil predať alebo keď už zariadenie nebudete v aute potrebovať, dá sa jednoducho demontovať a auto sa uvedie do pôvodného stavu.

Zdieľať na: