Páčka na ovládanie plynu pod volantom

Ručné ovládanie na ovládanie plynu pod volantom je navrhnuté tak, aby čo najviac rešpektovalo interiér vozidla. Toto ručné ovládanie (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/packovy-plyn) je vhodné i pre osoby s horšou motorikou rúk.

Páčka na ovládanie plynu pod volantom

Volant je možné doplniť rôznymi nástavcami pre lepšie držanie volantu, napríklad guľa na volant a alebo trojzubec. Páčky sú štandardne dve, každá z jednej strany volantu. Na volante môže byť umiestnená z vrchnej, ale aj spodnej strany.

Tento ovládač plynu vozidla funguje podobne ako kruh na ovládanie plynu (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/kruh-na-ovladanie-plynu ). Čím viac jednu z pák stláčate, tým viac pridávate plyn.

Dávkovanie plynu je rovnomerné, podobne ako pri používaní originálneho plynového pedálu. Pokiaľ páku nestláčate alebo ju pustíte, chod motora sa vráti do voľnobežných otáčok. Pôvodné ovládanie automobilu zostáva zachované a automobil môže riadiť aj zdravá osoba.

Páčka pod volantom je vhodná ako pre automobily s automatickou prevodovkou, tak i pre automobily s manuálnou prevodovkou. Výhodnejšia pre tento druh ručného ovládania je ale automatická prevodovka, ktorá uľahčuje vodičovi jazdu predovšetkým v mestskej premávke.

Plyn je nutné dovybaviť ešte prevádzkovou brzdou, ktorá môže byť riešená pomocou mechanickej páky na stredovom tuneli  https://www.upravyautomobilov.sk/rucne-ovladanie .

Rovnako ako plyn na ľavú nohu (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/plyn-na-lavu-nohu ) alebo krúžok na ovládanie plynu (viac na https://www.upravyautomobilov.sk/kruh-na-ovladanie-plyn ) sa i páčka pod volantom musí aktivovať stlačením bezpečnostného tlačidla.

Tým sa sprevádzkujú páčky a odpojí sa originálny plyn vo vozidle. Je to ďalší zabezpečení proti zneužití predovšetkým nejakou treťou osobou, ktorá nebola zaškolená na používanie tohto ručného ovládania. Odpojenie originálneho plynového pedálu od jeho funkcie je predovšetkým priaznivé pre šoférov, ktorí nemajú cit v nohách a mohli by jej nedopatrením stláčať a tým zvyšovať rýchlosť vozidla.

S páčkou na ovládanie plynu ostáva veniec volantu voľný a je možné ho dovybaviť guľou na volant, alebo napríklad trojzubcom na jednoduchšie ovládanie volantu. Je vhodná i pre osoby s horšou motorikou rúk (oproti napríklad plynovému krúžku na volante).

Zdieľať na: